Adventné inšpirácie

Tento rok nám počasie mimoriadne praje. Je  koniec novembra a moje muškáty na balkóne sú asi najkrajšie za celú sezónu pričom už túto nedeľu je prvá adventná nedeľa a Vianoce klopú na dvere. Teraz už naozaj, nie ako to robia televízie a obchodné reťazce u ktorých Vianoce trvajú dlhé mesiace počnúc októbrovými first nákupmi až po februárové výpredaje. U nás máme takú rodinnú tradíciu, že sa všetci stretneme, sadneme si ku stolu a keď zapálime prvú sviečku na adventnom venci každý porozpráva o svojich túžbach a želaniach, čo by ho potešilo pod stromčekom. Potom každú ďalšiu nedeľu si zapálime ďalšiu sviečku a priania si zopakujeme alebo doplníme a pomaly sa nám zhromažďujú nápady na darčeky. Tieto chvíle sú vždy nádherné, lebo hovoríme o našich túžbach a prianiach otvorene a aj o tých, ktoré sa kúpiť nedajú. Celú atmosféru spríjemňuje adventný veniec, pohoda a teplo rodinného krbu.

 

Ako som uviedla vyššie neodmysliteľný doplnok  adventu je adventný veniec na ktorom  každú nedeľu zapálime jednu sviečku. Ale prečo práve kruh a štyri sviečky? Ako vlastne vznikol tento zvyk? Ľudia od pradávna sa báli zlých duchov, bosoriek a mágie. Na ich odháňanie vyhotovovali  kruhové vence z konárov a ozdobili ich  červenými a  žlto-zlatistými stuhami. Veniec je symbolom večnosti a nezničiteľnej magickej sily. Zelená farba vo venci symbolizuje úrodu, zlato-žltá  svetlo a červená znamená život. Časom tento zvyk padol síce do zabudnutia, ale v roku 1838, keď protestantský farár Johann Heinrich Wichern založil prvý detský domov v Hamburgu  založil aj základy dnešnej podoby adventného venca. V budove domova vyrobil obrovský drevený luster a každý deň zapálil počas omše jednu sviečku, aby deťom takto uľahčil  čakanie na Vianoce.  Netrvalo dlho a jeho príklad nasledovali aj iné detské domovy. V roku 1860 v Berlíne sa zrodil nápad, aby bol veniec z ihličia a namiesto 24 sviečok boli iba 4 – symbolizujúce  4 nadchádzajúce nedele pred Štedrým dňom.

V katolíckych kruhoch  každá sviečka má svoju symboliku. Symbolizujú vieru, nádej, lásku a radosť. Tri sú fialovej farby a jedna je ružová.

  1. fialová sviečka „ Viera“ je symbolikou Adama a Evy.
  2. fialová sviečka „ Nádej“ symbolizuje židovský národ.
  3. fialová sviečka „Láska“ je symbolikou  Jana krstiteľa, ktorý hlásal ľuďom príchod Ježiša a pripravoval cestu k ich srdciam.
  4. ružová sviečka „Radosť“ je symbolikou Panny Márie, ktorá priviedla na svet Syna Ježiša Krista.

Toľko v krátkosti o histórii ku ktorej Vám prikladám len niekoľko názorných ukážok, ktoré Vás dúfam budú inšpirovať a motivovať pri príprave adventných vencov. Dnes často vidíme, že kruhový tvar  sa vytráca a nahradzuje to oveľa praktickejší podlhovastý tvar, ktorý môžeme umiestniť aj na parapete, a nebráni tak stolovaniu.  Taktiež veľké sviečky nahradzujú malé sklenené svietniky,  kde umiestnime čajové  sviečky. Je to bezpečnejšie a praktickejšie. Symbolika zostáva a plamienky sviečok takto môžeme vychutnať neobmedzene dlho, veď stačí čajovú sviečku iba vymeniť a veniec ostane neporušený. Taktiež je mimoriadne  trendy použiť konáriky vínnej révy alebo brezy a na ne umiestniť minimalistickú výzdobu.

 

Tí, ktorí milujú klasiku a výzdobu z čerstvých kvetín určite nezabudnú pri výzdobe na čezmínu, imeľo, skimmiu, vianočný kaktus a vianočnú ružu. Môžete použiť aj krásne ruže, frézie, karafiáty. V aranžovacej pene vydržia celé sviatky čerstvé. Vytvoríte tak u Vás doma nádherný a pestrý ostrovček pokoja a harmónie na celé sviatky.

Nechajte sa inšpirovať našimi obrázkami.  Prajeme Vám krásne chvíle v čase adventu a tvorivú náladu pri adventnej výzdobe.          

Ďalšie adventné inšpirácie nájdete v priloženom súbore adventné inšpirácie.docx.